Inonotus krawtzewii (Pilát) Pilát | MYCO-LICH

Inonotus krawtzewii (Pilát) Pilát

ShareThis
کد انتشار: 
0
Order: 
Hymenochaetales
Family: 
Hymenochaetaceae

 

 

نام فارسی: اینونوتوس بلوط

خانواده: Hymenochaetaceae

راسته: Hymenochaetales

 

تاکسونومی: این گونه متعلق به جنس بزرگ Inonotus  با بیش از 100 گونه در سطح دنیاست. تا چندی پیش به عنوان سینونیم گونه Inonotus andersonii در نظر گرفته می‌شد، لیکن اخیرا مستقل بودن دو گونه بر اساس صفات مورفولوژیکی و مولوکی تایید شده است.

 

 

صفات ماکروسکوپی

بازیدیوکارپ یکساله، مسطح، حفره‌دار، محکم چسبیده به سطح بستر، به طول حدود 0.5-1 متر و عرض 0.3 متر. سطح حفرات به رنگ دارچینی تا قهوه‌ای طلایی، به مرور زمان سیاه، تعداد حفرات 4-1 عدد در هر میلی‌متر. بافت زمینه بازیدیوکارپ (context) قهوه‌ای تیره، چوب‌پنبه‌ای، به ضخامت 8-1 و گاه تا 12 میلی‌متر با رگ‌بندی کمرنگ. تیوب‌ها مورب رو به پایین، شکننده، ابتدا قهوه‌ای بوده و به تدریج به سیاه می‌گرایند.

 

صفات میکروسکوپی

سیستم هیفی مونومیتیک، هیف‌های رویشی بدون قوس اتصال. هیفهای context زرد تا قهوه‌ای طلایی، با دیواره نسبتا ضخیم، دارای دیواره عرضی متعدد، در هم پیچیده، به قطر 6-4.5 میکرومتر. هیفهای ترامای تیوب‌‌ها زرد تا قهوه‌ای مایل به زرد، چیده شده به موازات تیوبها، به قطر 4.5-2.7 میکرومتر، دارای دیواره نسبتا ضخیم، درهم‌آمیخته با تعدادی هیف ضخیم و محکم شبیه هیف‌های اسکلتی. خار(setae)های هایمنیوم شکم‌دار تا کشیده و نوک‌تیز، با پراکنش ناهمگن (با تعداد بیشتر در نزدیکی دهانه حفرات)، به اندازه 10-5.5 × 42-16 میکرومتر، به رنگ قهوه‌ای تا قهوه‌ای تیره، با دیواره نازک تا ضخیم. فاقد سیستیدی. تعدادی هیفیدیا به اندازه 3-2.5 × 30-25 میکرومتر ممکن است وجود داشته باشد. بازیدی‌ها چماقی کشیده، 6.5-5×  25-15 میکرومتر، دارای دیواره نازک، محتویات دانه دانه، با 4 استریگما. بازیدیوسپورها (به تعداد بسیار زیاد درنمونه‌های تازه) قهوه‌ای مایل به زرد، بیضوی، (6)5.5-4 × 7-5.5(5.3) میکرومتر، دارای دیواره‌ی ضخیم و صاف، دیواره‌ها غیر آمیلوئید و غیر دکسترینوئید، کمی سیانوفیل.

 

 

راهنمای شناسایی: بازیدیوکارپ مسطح قهوه‌ای رنگ و رویش بر روی بلوط از ویژگی‌های بارز این گونه است.

 

گونه‌های مشابه: اینونوتوس بلوط شباهت فراوانی به گونه Inonotus andersonii دارد ولی فاقد خارهای هیفوئید است. همچنین بازیدیوکارپ اینونوتوس بلوط پس از مرگ به رنگ سیاه گراییده و از فاصله دور مشابه گونه قارچ ذغالی (Biscogniauxia mediterranea) به نظر می‌رسد؛ لیکن وجود تیوبهای مورب و حفره‌‌دار براحتی آن‌را متمایز می‌سازد.

 

 

اکولوژی: Inonotus krawtzewii مختص بلوط بوده و تا کنون از اروپای شرقی، چین و خاور دور شناخته شده است. حضور آن در غرب آسیا در ایران برای اولین بار در این طرح گزارش می‌شود.

 

پوسانندگی و بیماری‌زایی: Inonotus krawtzewii در زیر پوست درختان بلوط شروع به رشد نموده و منجر به ترکیدن پوست و نمایان شدن بازیدیوکارپ مسطح قهوه‌ای می‌گردد. بازیدیوکارپ‌‌ها به مرور به رنگ سیاه درآمده و در مغز درخت موجب پوسیدگی شدید سفید با ظاهر ورقه ورقه می‌گردند. درخت آلوده دچار خشکیدگی تاج پوشش شده و تنه پوسیده از حدود یک متری سطح زمین می‌شکند.

 

اهمیت بیوتکنولوژی: با توجه به کم‌شناخته بودن این گونه، هنوز مطالعه‌ای در این مورد صورت نگرفته است.

 

اطلاعات مولکولی بر اساس نمونه‌های طرح 93001054: بارکد نواحی ITS1، ITS2، و 5.8S برای دو نمونه جمع آوری شده از زاگرس بدست آمد. طول این نواحی 872 جفت باز و 948 جفت باز بود که با شماره‌های KT833333 و KT833334 در GenBank ثبت گردیدند (مقاله قبادنژاد 2016).

 

 

پراکنش و فراوانی در محدوده طرح 93001054: Inonotus krawtzewii  پراکنش وسیعی در استان های ایلام (به ویژه آبدانان) و منطقه حفاظت شده دنا در استان کهگیلویه و بویر احمد (به خصوص پشت‌کره) دارد. این گونه در منطقه هشتاد پهلو خرم‌آباد در استان لرستان نیز مشاهده شد. اطلاعات کامل در خصوص پراکنش اینونوتوس بلوط در ایران در مقاله جداگانه‌ای توسط قبادنژاد (2016) درج شده است.

 

Addition: 
No
E-Record: 
E Record